fbpx

Dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food)

to dieta której podstawą są składniki takie jak surowe mięso i surowe kości obleczonych mięsem, a także warzywa i owoce, przy jednoczesnym wyeliminowaniu wszystkich przetworzonych pokarmów.

Tak dokładnie – jej składniki nie powinny obrabiane termicznie w żaden sposób czyli powinny być surowe.

 

Filozofia BARF jest zgodna z zasadami zbliżonymi do tych według jakich żywiły się psy i koty jeszcze kilka dziesięcioleci temu. Wówczas rewolucja przemysłowa wprowadziła na masową skalę procesy produkcji karm z dłuższą datą przydatności. Sprawiło to że właściciele czworonogów w miarę zwiększenia się dostępności mocno przetworzonych suchych i mokrych karm oraz ich większą przystępność cenową stopniowo zwiększali ich udział w diecie swoich pupili.

Postęp przemysłowy oraz potrzeba zwiększenia wydajności produkcji wraz z  obniżeniem ceny sprawiły, że składy większości suchych i mokrych karm zawierają w znaczącym stopniu składniki zbędne w diecie psów czy kotów. Składniki te mogą mieć również niekorzystny wpływ na ich zdrowie.

Świerze i surowe mięso pozwala jedzącym je zwierzętom żyć długo, aktywnie i zdrowo.

Chapnęłybyśmy mięska, i trochę wątróbki... a tu sypią tylko suchary więc zjadamy co jest... sami wiecie 😉

Funia, Bruno, Saba i DieselPsy chcące żyć zdrowo

Surowe mięso

Głównym składnikiem Diety BARF jest surowego mięso, które dostarcza niezbędnego białka, aminokwasów i witamin rozpuszczalnych w wodzie. Wytyczne dotyczące proporcji mięsa zaczynają się od 70% całkowitego dziennego spożycia.

Ważne aby pamiętać, że nie oznacza karmienia wyłącznie mięsem. Jest ono podstawą, jednak składników diety BARF jest sporo więcej a urozmaicenie dziennych porcji jest bardzo istotne.

Główne składniki jakie możemy wymienić to:

  • mięso bez kości – różne rodzaje;
  • kości ale wyłącznie obleczone mięsem – Uwaga! nie podajemy samych kości;
  • podroby – różne;
  • warzywa;
  • owoce;
  • suplementy;

Surowe kości obleczone mięsem

Miękkie, surowe kości są ważnym składnikiem diety BARF ponieważ dostarczając wapnia, fosforu i innych niezbędnych składników odżywczych. Wytyczne dotyczące surowego jadalnego stosunku kości zaczynają się od 10% całkowitego dziennego spożycia.

Ilość surowych mięsnych kości, które pies może potrzebować do utrzymania zwartego i spójnego stolca, będzie się różnić. Współczynnik 10% jest początkową wytyczną. Jednak wiele psów dobrze sobie radzi przy zawartości surowej jadalnej kości od 12% do 15% dlatego należy dostosować to do indywidualnych potrzeb psa.

Wątróbka

Wątroba jest ważnym składnikiem diety BARF ponieważ zapewniającym niezbędne witaminy A rozpuszczalne w tłuszczach i witaminy rozpuszczalne w wodzie. Wytyczne dotyczące stosunku wątroby zaczynają się od 5% całkowitego dziennego spożycia.

Stosunek 5% do wątroby jest początkową wytyczną, a ta ilość wątroby zapewnia więcej niż zalecane dodatki dla witaminy A. W przypadku psów wrażliwych na podroby, żywienie na poziomie 2% zawartości wątróbki nadal zapewnia niezbędną witaminę A.

Inne podroby

Podroby takie jak:

  • żołądki;
  • serca;
  • nerki.

Dostarczają niezbędnych menerałów, mikroelementów oraz witamin. Ilość jaką powinny stanowić w diecie BARF to około 5%.

Warzywa

Warzywa są bardzo cennym składnikiem diety BARF dostarczającym niezbędne składniki odżywcze oraz zapewniającym zaspokojenie podstawowych potrzeb pokarmowych psów.

Wytyczne dotyczące proporcji warzyw w diecie zaczynają się od 7% całkowitego dziennego spożycia.

Nasiona i orzechy

Surowe nasiona oraz orzechy zawierają kwasy tłuszczowe oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Mogą stanowić niewielki dodatek do diety.

Owoce

Owoce zawierają istotne w diecie BARF antyoksydanty.

Są bardzo chętnie zjadane przez psy lecz ze względu na wysoki poziom cukrów należy pamiętać by podawać je w niewielkich ilościach to jest na poziomie 1% dziennego spożycia.

Leave a Reply

en_USEnglish